Bliv afdelingsleder i DSB og form fremtidens jernbaneuddannelser

dato

Forestil dig, at du leder et team af dygtige faglærere og er med til sætter retningen for fremtidens togoperatører i DSB’s topmoderne uddannelsescentre.

DSB transformerer i disse år de operative uddannelser for at skabe et moderne og optimeret læringsmiljø.

Eksisterende og nye uddannelser er udviklet med blended learning som pejlemærke. Med de nye togsæt, som DSB modtager i år, inkluderes også simulatorer i undervisningen i et omfang og en form, der ikke tidligere er praktiseret i DSB.

Vores faglærere er nøglen til, at vi kan lykkes. De er både undervisere og forandringsagenter. Din opgave er at coache dem i begge roller og skabe rammerne for, at de kan udføre deres opgaver på tilfredsstillende vis.

Velkommen til teamet Afdelingen uddanner DSB’s sikkerhedsoperatører op mod gældende lovgivning. Du bliver den ene af to afdelingsledere for ca. 50 specialiserede medarbejdere. Vi refererer til chefen for Uddannelse og Udvikling under Togdriftsorganisationen.

Vi er fordelt på to faste undervisningsfaciliteter i Taastrup og Fredericia. Du får base i Taastrup med en forventning om, at du er i Fredericia 1-2 dage om ugen.

I Operatøruddannelser favner vi hinandens forskelligheder og lægger stor vægt på faglig og personlig sparring.

” Du skal blive min lederkollega, hvis du motiveres af at lede og understøtte faglærerne i deres virke – både fagligt og pædagogisk.
Hos os får du en unik mulighed for at anvende hele ledelsesværktøjskassen, blive udfordret hver dag og bidrage til at omsætte DSB’s strategi til konkrete handlinger.
- og hånden på hjertet, så er DSB en af de bedste arbejdspladser, jeg kender”.


Fortæller Lasse Teisner Poder, Afdelingsleder i Operatøruddannelser


Jobbet og hverdagen Dit overordnede ansvar er at varetage den daglige ledelse, sikre at medarbejderne trives og leverer det forventede.

Din dag starter typisk på kontoret i Taastrup eller Fredericia, hvor du møder tidligt ind for at have tid sammen med dine medarbejdere inden de starter undervisning kl. 8. Herefter finder du løsninger på nogle af dagens udfordringer.

Så har du 1:1 samtale eller pædagogiske supervision med en af dine medarbejdere, hvor trivsel og udvikling er i fokus.

I løbet af eftermiddagen har du et møde med en samarbejdspartner fra en anden afdeling omkring sparring ift. afdelingens aktiviteter, og du afslutter dagen med at udarbejde et oplæg til din chef på implementering af en større forandring.

Dine primære opgaver vil bl.a. være at

  • Udvikle medarbejderne, fagligt såvel som personligt
  • Sikre et struktureret overblik over og dokumentation af afdelingens aktiviteter og færdigheder
  • Bidrage konstruktivt til samarbejdet og opgaveløsningen i ledelsesteamet
  • Gennemføre pædagogisk supervision af faglærernes undervisning
  • Levere analyser og planer for implementering af forskellige forandringer indenfor dit arbejdsområde
Er du vores nye Afdelingsleder til DSB Operatøruddannelser? Vi søger dig, som kommer med en akademisk baggrund eller tilsvarende relevant erfaring der gør, at du kan analysere komplekse problemstillinger, og trække de store linjer ud af mange detaljer.

Du får tingene til at ske i et tæt samarbejde med dine ledelseskollegaer og dine medarbejdere. Du skaber et godt arbejdsmiljø og bevarer fokus – også når der er pres på.

Du udøver anerkendende ledelse og navigerer sikkert i en kompleks organisation, hvor fjernledelse er en naturlig del af din hverdag.

Vi søger dig, som har

  • Stor erfaring med ledelse af større personalegrupper, herunder fjernledelse
  • Baggrund fra jernbane eller en anden sikkerhedsbærende branche
  • Erfaring med udviklende feedback og pædagogisk supervision af voksenundervisere
  • En systematisk og struktureret tilgang til opgaver og gode formuleringsevner
  • Vilje og evne til at sætte dig hurtigt ind i nyt område – organisatorisk som fagligt
Hvad kan DSB tilbyde dig?
  • Gratis transport med DSB
  • Fleksible arbejdstider og mulighed for hjemmearbejde et par dage om ugen
  • Træning i DSB’s eget fitnesscenter og gode DSB-rabatter, bl.a. til fitnesscentre
  • Pension og sundhedsforsikring
  • Frokostordning og mulighed for at købe mad med hjem

Læs mere her om vores personalegoder og om DSB som arbejdsplads.

I DSB har vi røgfri arbejdstid som en del af vores samlede indsats for at fremme sundhed og forebyggelse i DSB.

Søg nu Ansøgningsfristen er tirsdag d. 2. juni 2026. men søg gerne allerede i dag, da vi læser ansøgningerne løbende.

Du bedes uploade din ansøgning (evt. som en kort video), CV og eventuelle eksamenspapirer.

Vi forventer at afholde 1. samtaler d. 9. og 10. juni og 2. samtaler d. 17. juni.

Spørgsmål? Så ringer du eller mailer til Maiken Lykkegaard, Chef for Uddannelse & Udvikling, E-mail: MALYK@DSB.DK, eller mobil: 24 68 97 20.

Rekrutteringsprocessen Hvis du går hele vejen, kan du forvente to samtaler, den sidste med adfærdstest, evt. logisk test og muligvis case. Vi anvender digital indhentning af referencer efter aftale med dig.



#LI-LM1



INFORMATIONER OM STILLINGEN:

- Arbejdspladsen ligger i:

Høje-Taastrup Kommune

-Virksomheden tilbyder:

dagarbejde

-Arbejdsgiver:

ALLE OMRÅDER, HQ, Telegade , 2630 Taastrup

-Ansøgning:

Ansøgningsfrist: 02-06-2026;

Se mere her: https://job.jobnet.dk/find-job/1a4362f1-a9c7-4711-8ea7-14845349f587

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder JobNet.
Kilde: JobNet