Tag med på en fascinerende rejse gennem Ove Pedersens karriere som politikommissær og efterforskningsleder. Med mere end fire årtiers erfaring i politiet, hvoraf mange år blev tilbragt som drabschef ved Midt- og Vestsjællands Politi, har Ove Pedersen været involveret i nogle af Danmarks mest opsigtsvækkende kriminalsager.
En karriere med store sagerI sin bog "Kommissæren - mit liv som efterforsker", skrevet i samarbejde med journalist og forfatter Stine Bolther, deler Ove Pedersen detaljer om sager som mordet på rockerpræsidenten Makrellen, dobbeltdrabet på Femøren, ulykken på Roskilde Festival i 2000 og terrorsagen om teenagepigen fra Kundby.
Udviklingen af efterforskningUnder foredraget vil Ove Pedersen også belyse, hvordan efterforskningsteknikker har udviklet sig gennem årene, fra brugen af telexmaskiner og fingeraftryk til nutidens avancerede DNA-teknologi. Publikum får et unikt indblik i, hvordan arbejdet som efterforsker har ændret sig over tid.
Om foredragsholderenOve Pedersen har dedikeret sin karriere til at lede efterforskningen af alvorlige forbrydelser som drab og overgreb. Han trak sig tilbage fra politiet i 2017 for at fokusere på foredrag og frivilligt arbejde inden for idrætten i Roskilde.
Praktiske informationer
Dato: Tirsdag 18. marts 2025
Tid: Kl. 19:00
Sted: Taastrup Kulturcenter, Poppel Alle 12, 2630 Taastrup
Arrangør: AOF Storkøbenhavn/Høje Taastrup
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her